Mít na zahradě bazén není dnes výsadou pouhých šlechtických či movitých rodin, ty zapuštěné jsou sice dražší, ale na mnoha místech se objevují i nadzemní bazény malých průměrů, které jsou pouze sezonní a nejsou podrobovány pravidelnému zazimování. Společným prvkem všech těchto nádrží na koupání je úprava terénu do přesné roviny a jeho zabezpečení speciální fólií.
Polypropylenová geotextilie jako ochrana křehkých materiálů
Plastické hmoty dnes nachází využití ve všech odvětvích lidské činnosti a výjimkou nejsou samozřejmě ani výstavby vodních umělých nádrží pro rekreační i i užitkové účely. Kromě samotných těles bazénů a vířivek se plast uplatní i při zajištění terénu před pokládkou bazénové vany. Jde o tzv. podložku pod bazén z geotextilie.
Geotextilie je tenká fólie z polypropylenu, vyráběná dvěma základními způsoby. Tím prvním je tkanina zhotovená na speciálních strojích (tkalcovských stavech) a svým vzhledem i vlastnostmi se podobá běžné bavlněné nebo polyesterové látce s rovnoběžnými vlákny, která jsou do sebe kolmo propletená. Druhý způsob jednotlivá vlákénka pod vysokým tlakem a za tepla lisuje a tímto způsobem lze vyrobit i silnější fólii, jejíž vlastnosti se pak využívají jako významný ochranný prvek při stavebních pracích a také při projektování venkovních bazénů.
Záleží na gramáži
Na čem nejvíce záleží, je gramáž, čím vyšší, tím větší možnosti využití v terénu. Podložky pod bazén nebo pod zahradní jezírko chrání skelet nádrže před poškozením. Zejména před prorůstáním travních stébel a kořenů rostlin a stromů a před drobnými nerovnostmi terénu. Mohou zabránit poškození dna např. v případě výstavby drenážní vrstvy, kdy se na jejím povrchu mohou objevit ostřejší kamínky, cihlová výsypka apod. Zároveň udržují podklad odolný vůči plísním a hnilobě, která se u neošetřeného povrchu zeminy vyskytuje velice často.