Vyznáte se v materiálech, které se používají na výrobu ručníků, osušek a koupelnových předložek? Usnadníme vám váš výběr pomocí následujícího přehledu.
Materiály ručníků, osušek a koupelnových předložek:
Bavlna – známá stálice
Bavlněné ručníky dobře sají vlhkost. Nejkvalitnější je bavlna egyptská. V úvahu při výběru ručníků a osušek musíme brát i jejich gramáž. Nejkvalitnější jsou ručníky s gramáží kolem 600 g/m².
Směs bambusu a bavlny – dobře saje
Bambus je nové vlákno používané na tkaninách ručníků, utěrek, ubrusů. Vyznačuje se 4krát vyšší savostí než bavlna, proto se používá ve směsích s ní. Bambus je antibakteriální, což ocení ti, kteří mají citlivou pokožku.
Modal a bavlna – nová směs materiálů
Modal je vlákno vyrobené z viskózy a je to přírodní materiál. Ručníky a osušky z ní pojmou pětinásobné množství vody, než kolik váží v suchém stavu. Modalové směsi s bavlnou bývají používány na luxusní typy ručníků a jsou také vysokogramážní. Pokud si takový kousek pořídíte, můžete si být jistí, že kupujete nadčasovou kvalitu, kdo které se vyplatí investovat. Navíc modal udržuje stálobarevnost ručníku i po několikanásobném vyprání.
Koupelnové předložky – aby nás nohy nestudily
Bavlna
Předložky z této tkaniny velmi dobře sají vlhkost. Koberečky jsou k dostání v různých tvarech – např. ovál, kruh, klasický obdélník nebo čtverec. Mohou být malogramážní – jsou to takzvané předložky před sprchu (jinak nazývané též hotelová předložka), nebo vysokogramážní – předložky před vanu.
Polyester
Jsou levnější než bavlněné. Na spodní straně jsou opatřeny protiskluzovou pogumovanou úpravou, aby po dlažbě neklouzaly. Před jejím nákupem si ovšem pročtěte cedulku, ve které výrobce uvádí, jak na údržbu předložky. Některé polyesterové pogumované předložky totiž nejsou vhodné pro koupelnové povrchy s podlahovým topením, které by předložku znehodnotilo. Smrštění protiskluzové vrstvy by potom nemohlo být důvodem k reklamaci takového výrobku.