Vlastníte firmu, která zaměstnává několik desítek lidí v kancelářích, anebo jste jedním z kolegů, kteří tu pracují, a přicházíte do práce brzy ráno v předstihu, kdy tu ještě nikdo není? Toto je velmi prozíravé, můžete se alespoň dobře na pracovní den připravit a máte tu dostatek klidu a čas na různé přípravné práce. Jednoho dne se však váš běžný, rutinní pracovní den může proměnit v noční můru. Po příchodu do kanceláře totiž zjistíte, že ve zdi praskla voda – někde z potrubí a armatur odtéká do zdiva a dále na podlahu.
Co teď? Někteří lidé propadají panice a začnou ve zmatku hledat kbelík a hadr a likvidovat následky škod. Pokud je vody v místnosti víc, vyzují se z bot a pohybují se tu zcela naboso, aby si nerozmáčeli obuv. To je ale osudová chyba, která vás může stát život, protože první krok, který musíte bezpodmínečně podniknout, je vypnout hlavní přívod elektřiny do objektu, a teprve pak můžete dělat to ostatní.
Zavolejte instalatéry ihned – instalatéři udržují havarijní službu, takzvanou pohotovost instalatérů, 24 hodin denně celoročně bez ohledu na dny v týdnu, víkendy a svátky. Vyplácí se mít na ně zjištěný telefon předem, protože zde je každá minuta drahá, zvláště u drahého vybavení a nebezpečí poškození či zřícení nosného zdiva jeho podmáčením, jak tomu bylo například při povodních.
Informujte ostatní a zabraňte přístupu na pracoviště – i když bude vypnutá elektřina, zabraňte pro jistotu průniku zaměstnanců na zasažená pracoviště, bude to bezpečnější a nebudete pak muset řešit žádné pracovní úrazy, například při uklouznutí a pádu na podlahu.
Nehledejte místo úniku vody, nechte to na profesionálech – máte-li tendenci instalatérům pomáhat a urychlit řešení vzniklé situace, pak na to zapomeňte. Rozhodně nebourejte zdivo a neoklepávejte omítku, instalatéři vyhledávají místa defektu spolehlivými moderními metodami, například poslechovou tyčí Hykron nebo formovacím plynem s obsahem vodíku, tedy bez jakýchkoli destruktivních činností a demoličních prací.