Fialové zlato
Kdo by neznal drobné fialové kvítky, které svou příjemně opojnou vůní lákají k návštěvě nejen včely a různé další druhy hmyzu. Ano, řeč je o levanduli. Tato rostlinka se stala symbolem francouzské oblasti Provence, kde kam až oko dohlédne, se táhnou dlouhé lány fialových polí. U nás už levandule také stihla zdomácnět a lze ji najít na mnoha zahrádkách či okenních parapetech. Krom toho, že levandule odpuzuje škodlivý hmyz, jako jsou například mšice nebo mouchy, má své uplatnění i v kuchyni. Taková levandulová limonáda nebo sirup z levandule má opravdu nevšední, ale osvěžující chuť. S trochou šikovnosti si lze tyto pochoutky připravit i u vás doma.
Využití
V kuchyni ji můžete využít na přípravu sirupů či různých limonád. Můžete se setkat s limonádami, v kterých se snoubí levandule například s medem, citronem nebo mátou. Vznikne tak skutečně osvěžující nápoj s velmi dobrou chutí a ještě lepší vůní. Ideální na letní posezení v zahradě s přáteli či rodinou. Krom využití v kuchyni se levandule uplatní i v dalších oblastech. Blahodárně působí při bolestech hlavy a migrénách, snižuje krevní tlak, léčí drobné ranky a popáleniny, podporuje imunitní systém a také pomáhá v boji proti různým plísňovým onemocněním. Také ze šatníků odpuzuje moly.
Stačí umístit snítku sušené levandule do skříně a moli se ji budou obloukem vyhýbat. Pokud máte levandulové keříky zasazené v zahradě, pak byste měli být chráněni proti dotěrnému hmyzu, jako jsou mouchy a mšice. Levandule jim totiž ale vůbec nevoní. Podobnou službu vám mohou udělat též afrikány. Snítky voňavé sušené levandule můžete rovněž využít při dekoracích, dají se s ní krásně zdobit různé rukodělné výrobky. Můžete ji využít i jako zcela přírodní aviváž. Pokud mezi vyprané prádlo umístíte několik levandulových snítek, můžete se z příjemné lehké vůně těšit docela dlouhou dobu.